Kosmetyki

Codzienna pielęgnacja skóry

Codzienna pielęgnacja skóry

Ile używać produktów do pielęgnacji skóry? Które z nich są odpowiednie dla Twojej skóry? W jakiej kolejności je stosować? Jak działają poszczególne produkty? Pomożemy Ci dowiedzieć się, od czego zacząć i o czym pamiętać, by stworzyć najlepszą rutynę pielęgnacyjną.

Trzy główne kroki w pielęgnacji skóry

Chcąc uzyskać najwięcej korzyści z codziennej pielęgnacji skóry, zaczynamy od trzech prostych kroków:

  • Oczyszczanie
  • Leczenie
  • Nawilżanie

Oczyszczanie oznacza mycie twarzy, a nawilżanie – odpowiednie nawilżanie skóry. Należy pamiętać, że poza utrzymaniem cery w doskonałej kondycji, celem każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest dotarcie do obszarów problematycznych. Leczenie, więc oznacza zastosowanie serum i/lub kremów bogatych w korzystne składniki pielęgnacyjne, takich jak witamina C, retinol, alfa hydroksykwasy i inne, w zależności od rodzaju skóry i wyników, które chcemy uzyskać.

Systematyczność jest kluczem

Nawet najlepsze produkty do pielęgnacji skóry potrzebują czasu, by zadziałać. Utrzymywanie konsekwentnie codziennej rutyny przyniesie korzyści w ciągu sześciu do około 12 tygodni. Poniżej opisujemy przykład codziennej pielęgnacji skóry rano i wieczorem, obejmujący podstawowe kroki, dla skóry tłustej, suchej, mieszanej lub trądzikowej.

Jak pielęgnować skórę rano

Poranna pielęgnacja skóry

  1. Preparaty oczyszczające

Oczyszczanie twarzy powinno być pierwszym krokiem w każdej rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ usuwa ono zanieczyszczenia i nadmiar oleju, które mogą zatykać pory i matowić skórę. Robimy to jednak z głową i delikatnie. Zbyt częste oczyszczanie skóry lub zbyt intensywnie, czy przy użyciu zbyt ostrych środków, może naruszyć barierę ochronną skóry. Jeśli mamy suchą lub wrażliwą skórę, bezpieczniej myć ją tylko na noc, a rano spłukać twarz wodą.

Dobre produkty delikatnie oczyszczają skórę, nie pozbawiając jej zdrowych olejków. Takie bez siarczanów i mydła będą miały zrównoważone pH i będą delikatne, więc zostawią barierę ochronną skóry, nie naruszając jej.

Najlepszy produkt do oczyszczania twarzy w zależności od rodzaju skóry:

  • Skóra tłusta: Piankowy lub żelowy preparat oczyszczający zapewni odpowiednie usunięcie nadmiaru zanieczyszczeń i oleju ze skóry. Niacynamid i kwas salicylowy mogą pomóc w regulacji i usunięciu nadmiaru oleju.
  • Skóra trądzikowa: Najlepszym rozwiązaniem jest delikatny pieniący się produkt oczyszczający ze składnikami zwalczającymi trądzik, takimi jak kwas salicylowy, kwas glikolowy lub siarka.
  • Skóra sucha: Stosujemy krem do mycia lub balsam ze składnikami nawilżającymi, takimi jak gliceryna, kwas hialuronowy czy olejki roślinne.
  • Skóra wrażliwa: Polecamy płyn micelarny, bardzo delikatny środek oczyszczający zawierający cząsteczki zwane micelami, które wychwytują zanieczyszczenia i usuwają je, nie wysuszając przy tym skóry.
  1. Toniki

Tonik to płyn do pielęgnacji skóry na bazie wody, który nakłada się na suchą skórę po jej oczyszczeniu. Nakładamy go palcami lub wacikiem, przed zastosowaniem innych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak serum czy krem. Dobry tonik zapewni skórze dodatkową dawkę składników aktywnych.

Stosowanie toniku może być doskonałym sposobem na odświeżenie skóry, usunięcie resztek zanieczyszczeń i zrównoważenie pH. Dzisiejsze toniki są znacznie lepsze niż te dawne wysuszające formuły na bazie alkoholu i środków ściągających.

Składniki, które należy stosować w zależności od rodzaju skóry:

  • skóra trądzikowa – polecamy tonik z hydroksykwasami, w tym kwasem salicylowym i mlekowym.
  • skóra sucha lub wrażliwa – polecamy tonik nawilżający, który nie zawiera alkoholu, a składniki takie jak gliceryna i kwas hialuronowy działają łagodząco.
  • skóra mieszana – polecamy delikatne środki złuszczające, zwiększające nawilżenie oraz przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E i zielona herbata, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom skóry.
  • skóra tłusta – polecamy toniki ściągające z alkoholem w składzie lub oczarem wirginijskim, które zwężają pory.
  1. Serum

Serum dostosowane do potrzeb konkretnej skóry może zarówno leczyć, jak i chronić, dostarczając skoncentrowanych ilości silnych składników, które mogą rozwiązać wiele problemów związanych z cerą, od zmarszczek po ciemne plamy słoneczne. Niektóre serum najlepiej stosować rano, a inne idealnie nadają się na noc.

serum z wit C

Serum C-Vit Sesderma

Czy istnieje idealne serum pasujące do każdego typu cery? Tak i jest to serum antyoksydacyjne, które zapobiegnie powstawaniu wolnych rodników i zmniejszy oznaki starzenia się skóry. Najlepsze jest serum antyoksydacyjne z witaminą C. Każdy powinien stosować takie serum, bez względu na wiek. Witamina C pomaga odwrócić wiele uszkodzeń skóry od słońca i zanieczyszczeń. Stosowanie serum z witaminą C rano może również pomóc złagodzić ciemne plamy.

Oprócz serum z antyoksydantami, warto stosować serum przeciwstarzeniowe zawierające składniki, które pomogą w walce ze zmarszczkami, drobnymi liniami i utratą jędrności skóry.

Serum z kwasem hialuronowym przyciąga wilgoć do skóry, zwalczając suchość i matowość, a także napinając skórę. Niacynamid, forma witaminy B3, rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, zwiększa produkcję kolagenu i łagodzi stany zapalne. Retinol stymuluje obrót komórkowy, aby zwiększyć produkcję kolagenu, redukując zmarszczki i przebarwienia (retinol stosujemy na noc). Peptydy, zbudowane z aminokwasów, są budulcem kolagenu i mogą zwiększyć jego produkcję, by wygładzić linie i zwiększyć jędrność skóry.

 

 

  1. Krem pod oczy

Kremy pod oczy różnią się od kremów do twarzy, ponieważ zostały opracowane specjalnie z myślą o delikatnej skórze wokół oczu, która starzeje się szybciej niż reszta twarzy. Jeśli mamy na twarzy drobne linie, zmarszczki, brak jędrności, cienie lub worki pod oczami, produkt do pielęgnacji okolic oczu jest zdecydowanie warty uwagi.

W przypadku ciemnych obwódek pod oczami wybierajmy produkty z  niacynamidem lub witaminą C i K, a przy opuchnięciach sprawdzają się preparaty z kofeiną. Jeśli chodzi o zmarszczki i zwiotczenia to polecamy preparaty z peptydami i retinolem.

Nakładając krem pod oczy rano i wieczorem, delikatnie  go wklepujemy używając palca serdecznego (najsłabszego), by nie nadwyrężać delikatnej skóry wokół oczu.

  1. Nawilżanie

Bardzo ważne są produkty nawilżające do twarzy, które utrzymują skórę miękką i nawilżoną oraz pomagają wzmocnić jej barierę ochronną. Przy skórze tłustej lub trądzikowej, wybieramy lżejszy krem nawilżający na dzień, taki jak lotion lub żel, który szybko wsiąknie w skórę i nie będzie się odznaczał pod makijażem. Przy skórze suchej używamy gęstszej formuły, czyli krem. Zaleca się stosowanie kremów nawilżających dla wszystkich rodzajów skóry, przez cały rok, ponieważ nawilżanie jest kluczowe dla zachowania młodości i zdrowia skóry.

Najlepsza formuła kremu nawilżającego, w zależności od rodzaju skóry:

  • Skóra sucha: bogaty krem z emolientami, humektantami, ceramidami będzie idealny do złagodzenia suchości.
  • Skóra tłusta lub trądzikowa: lekkie lotiony lub żelowe formuły oznaczone jako niekomedogenne lub bezolejowe.
  • Skóra wrażliwa: produkty hipoalergiczne i pozbawione potencjalnych substancji drażniących, takich jak substancje zapachowe i alkohol.
  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Filtr przeciwsłoneczny to najważniejszy krok w codziennej pielęgnacji dla każdego rodzaju skóry i wieku. Słońce jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.

Ostatnim etapem porannej pielęgnacji skóry, w tym szyi i grzbietów dłoni, jest nałożenie na twarz kremu z wysokim filtrem SPF 30 lub wyższym, na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Aby ułatwić sobie pracę, możesz stosować krem nawilżający z filtrem SPF zamiast nakładać krem nawilżający i filtr SPF osobno.

Występują dwa główne rodzaje formuł filtrów przeciwsłonecznych:

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne – wykonane z chemicznych składników,  które absorbują światło UV, które wchodzi w kontakt ze skórą.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne (np. mineralne)  – zawierają składniki mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które odbijają promieniowanie UV od skóry.

Niektóre formuły SPF zawierają zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne. Do skóry wrażliwej zaleca się mineralne filtry i kremy z tlenkiem cynku.  Do tłustej cery polecamy niekomedogenne, bezolejowe formuły żelowe. Przy suchej skórze unikamy kremów w sprayu lub żelu z zawartością alkoholu.

pielęgnacja wieczornaWieczorna pielęgnacja skóry

Nocna pielęgnacja to idealny moment, by upewnić się, że skóra otrzymuje jak najwięcej składników odżywczych i aktywnych, ponieważ regeneruje się ona i naprawia podczas spania. Nadal wykonujemy te same podstawowe trzy kroki – oczyszczanie, pielęgnacja i nawilżanie – ale nocna pielęgnacja będzie wyglądać nieco inaczej.

Oczyszczanie

Przede wszystkim usuwamy makijaż i zanieczyszczenia z całego dnia. Polecamy preparaty przeznaczone typowo do demakijażu, ponieważ produkty oczyszczające nie są przeznaczone do rozpuszczania makijażu, zwłaszcza na oczach.

Tonik

Tonik stosujemy tak samo, jak rano. Ponieważ są to płyny, toniki powinny być nakładane przed cięższymi preparatami, takimi jak serum czy krem nawilżający, by mogły się wchłonąć.

Serum do zadań specjalnych

Noc to idealna pora na stosowanie produktów zawierających składniki, które usuwają martwe komórki skóry lub stymulują obrót komórkowy podczas snu, takie jak kwasy alfa-hydroksylowe, np. kwas glikolowy lub retinol. Wygładzają one teksturę skóry, rozjaśniają i minimalizują pory.

Krem pod oczy

Można dodać odrobinę serum lub kremu do twarzy do kremu pod oczy, którego używamy również rano. Takie trenowanie skóry wokół oczu, by tolerowała bardziej aktywne składniki spowoduje, że zobaczymy więcej dobrych zmian na skórze.

Leczenie trądziku

Stosujemy kurację przeciwtrądzikową, jeśli mamy problemy. Przy cerze skłonnej do trądziku najkorzystniej być konsekwentnym w pielęgnacji, by zapobiegać powstawaniu nowych wykwitów.

Krem na noc

Pielęgnacja jest szczególnie ważna w nocy, ponieważ tworzy barierę, która uszczelnia naturalne nawilżenie skóry i wszelkie składniki aktywne, które przeciwdziałają utracie wilgoci podczas snu. Kremy na noc powinny naprawiać uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Zawierają składniki aktywne, które wspomagają poprawę stanu skóry.

Olejek do twarzy

Nie jest to krok konieczny, ale jeśli skóra jest przesuszona, nałożenie olejku do twarzy może być świetnym sposobem na pomoc w zamknięciu wilgoci na noc. Olejek pomaga zmiękczyć skórę. Najlepiej wklepać go w skórę twarzy jako ostatni krok po wyschnięciu pozostałych produktów do pielęgnacji skóry. Ważne, by nakładać go wciskając w skórę, a nie wcierając.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *